Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

 
Kto z nas nie kocha zakupów? Chodzenie z miejsca na miejsce i przeglądanie coraz to nowych produktów to dla wielu okazja do oderwania się od codzienności. Zakupy nie ograniczają się jednak tylko do supermarketów. Ba! Kilkaset lat temu centrów handlowych wcale nie było. Zamiłowania ludzi znacząco się jednak nie różniły. Nasi przodkowie brali udział w odbywających się regularnie jarmarkach. My też dzisiaj możemy spróbować poczuć się jak oni. Przy okazji czemu by nie zobaczyć pięknego Wilna? Jarmark Kaziukowy to idealna okazja aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!
 

Czym jest Jarmark Kaziukowy?


Kaziuki w Wilnie to odbywający się od blisko czterystu lat jarmark odpustowy. Ma miejsce 4 marca, czyli w dzień świętego Kazimierza, patrona Litwy, który został uznany za świętego w 1602 roku. Współcześnie jarmark odbywa się przez trzy dni w różnych miejscach miasta. Atrakcje to nie tylko zakupy. Organizatorzy dbają o zapewnienie szerokiej gamy wydarzeń artystycznych. Biorąc udział w wydarzeniu można poznać tradycje ludowe i artystyczne regionu.
 

Nuta historii


Jarmarku Kaziukowego nie byłoby gdyby nie Kazimierz Jagiellończyk - syn króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Królewicz wiele lat swojego życia spędził właśnie w Wilnie. Przyczynił się do znacznego wzrostu gospodarczego i rozwoju miasta. Uczynił to między innymi poprzez sprowadzenie dużej ilości kupców. Warto zwrócić uwagę na jego przywiązanie do religii. Często gorliwie modlił się w katedrze wileńskiej. Tym sposobem, jak już zostało wyżej wspomniane, po przedwczesnej śmierci (miał zaledwie 26 lat, pokonała go gruźlica) został ogłoszony świętym. To właśnie uroczystości kanonizacyjne króla, które odbyły się w 1604 roku, stały się pierwowzorem tradycyjnych wydarzeń, które mają miejsce podczas jarmarku. Od pochodów zaczynając, z czasem przerodziły się w radosne i pełne energii święto połączone z jarmarkiem. Relikwie świętego Kazimierza spoczywają w katedrze wileńskiej, w której za swojego życia spędzał większość wolnego czasu.
 

Jakie produkty można znaleźć na Kaziukach?


Produkty dostępne na jarmarku są ściśle powiązane z miejscową tradycją. Tworzą je mistrzowie ludowi z Wileńszczyzny. Na jarmarku znajdziemy wyroby tkane, ceramiczne, kute, plecione, malowane ręcznie - produkty są unikatowe i nie można ich kupić w innych miejscach globu. Ogromną popularnością cieszą się wyroby z tkanin, ozdabianych ręcznie tradycyjnymi wzorami. Podobnie sytuacja wygląda w kontekście wszelkiego rodzaju naczyń - sztućce, chochle, talerzyki, kubeczki, wazy. Obowiązkowo ręcznie malowane. Tradycyjnie nie może zabraknąć słomy i bursztynu. Oferowane towary, oprócz przyziemnych zastosowań, wniosą w życie kupców swojego wyjątkowego ducha.
 

Na zakupach się nie kończy...


Jarmark Kaziukowy to również okazja do poznania kultury i sztuki regionu. Wydarzenie jest dopełniane poprzez szereg wyjątkowych przedstawień. Teatr, przebierańcy, czy tradycyjne pochody sprawiają, że jarmark jest kompletny. W uszach rozbrzmiewa muzyka ludowa. Organizatorzy zapraszają do udziału w różnego rodzaju konkursach. Na jarmarku można też spróbować tradycyjnego wileńskiego jedzenia. Wędliny, sery, ciasta i obwarzanki to tylko niektóre z propozycji. Do domu nikt nie zostanie wypuszczony głodny!
 

Dlaczego warto wybrać się na jarmark?


Wycieczka na Kaziuki to idealna okazja do poznania tamtejszych tradycji i zwiedzenia miasta. Sam jarmark gwarantuje niezapomniane przeżycia. Możemy niejako przenieść się w czasie. Zarówno stragany, produkty jak i sprzedawcy sprawiają wrażenie, jakby byli wyjęci z innej epoki. Kaziuki to świetne miejsce na kupienie prezentów, ozdób domowych, spróbowanie tradycyjnych wileńskich potraw i napojów. Na jarmarku można oderwać się od rzeczywistości, zrelaksować i spędzić czas bawiąc się w wyjątkowy sposób i poznając jednocześnie tamtejszą kulturę. Wilno nie jest bardzo oddalone od Polski. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej firm turystycznych w swojej ofercie ma wyjazd na Kaziukowy jarmark. Po co czekać, skoro można na własnej skórze przekonać się o magii tego wydarzenia i zyskać wspomnienia na całe życie?
Wycieczki objazdowe
Image is not available
Image is not available

Zobacz nasze sprawdzone programy dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Ciebie w każdy zakątek Litwy. Jeżeli nie znajdziesz oferty dla siebie to skontaktuj się z nami a na pewno przygotujemy wycieczkę szytą na miarę.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider