Troki to urocze miasteczko znajdujące się niedaleko Wilna, a dokładniej położone jest ono między malowniczymi jeziorami, pośród sosnowych lasów. Jedną z największych turystycznych atrakcji jest położony na wyspie gotycki zamek obronny, w którym znajduje się ponad sześćsetletni kościół, wybudowany przez księcia Witolda. Wycieczka do Trok to możliwość zobaczenia na własne oczy wspaniałych pejzaży, na które składają się zapierające dech w piersiach widoki dolin, wąwozów, jezior i lasów, a do tego można liczyć na godne podziwu atrakcje turystyczne i wyjątkowe zabytki.


Wycieczka do Wilna? Nie zapomnij o Trokach


Królewskie Troki niegdyś były potężnym ośrodkiem politycznym, a ostatni władca z dynastii Jagiellonów urządził sobie tutaj letnią rezydencję. Położony na środku jeziora Galve zamek w Trokach jest ikoną tego niezwykłego miasta, które kryje w sobie bogactwo historycznych pamiątek. Dawniej był on siedzibą wielkich książąt litewskich, następnie pełnił funkcję więzienia politycznego, a w XX wieku został odrestaurowany. Obecnie znajduje się w nim muzeum z ekspozycją poświęconą historii Trok, przyległym terenom i Karaimom.


Troki – prawdziwy azyl i mnóstwo atrakcji


Mamy tutaj do podziwiania dziesiątki okazałych jezior i mniejszych jeziorek, a także liczne wyspy i wysepki. Troki ze względu na ukształtowanie terenu naszywane są także Szwajcarią Litewską. Jest to idealne miejsce do pływania łódkami, żaglówkami czy też rowerami wodnymi. Na korzyść miasteczka przemawia także czysta woda, brak hoteli i betonowych budynków, dzięki czemu turyści mogą odpocząć od miejskiego zgiełku i delektować się spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu, na łonie natury.


Karaimska kuchnia ze smakiem


Karaimów, czyli ludność pochodzącą z obszarów tureckich sprowadził na Litwę książę Witold, a ich zadaniem było sprawowanie funkcji osobistej ochrony księcia. Mieli oni nie tylko własną kulturę i religię, ale także smaczną kuchnię. Tradycyjną potrawą są kibiny o charakterystycznym półksiężycowym kształcie, czyli pierożki z ciasta drożdżowego, które nadziewane były baraniną czy wołowiną. Obecnie robi się je także z wieprzowiną, serem czy nawet grzybami. Restauracja karaimska wabi wspaniałym zapachem i serwuje gościom tradycyjne dania karaimskie, czyli wspomniane kibiny, a także senolių troškinys, czyli trocki gulasz przodków. Danie to jest przygotowywane w piecu, w glinianym naczyniu i znajdziemy w nim wołowinę, ziemniaki, marchew, grzyby i kwaśną śmietanę. Dodatkowo warto przy okazji spróbować kuminu, czyli napoju kminkowego. Przysmakami karaimskiej kuchnią są także kiubeteń, czyli pieczone ciastka z serem oraz patlydžan dolmany – bakłażan z serem i dodatkami.

Wycieczki objazdowe
Image is not available
Image is not available

Zobacz nasze sprawdzone programy dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Ciebie w każdy zakątek Litwy. Jeżeli nie znajdziesz oferty dla siebie to skontaktuj się z nami a na pewno przygotujemy wycieczkę szytą na miarę.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider