Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider
 
Odpoczynek nad Bałtykiem to nadal bardzo popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Miłą odmianą może okazać się eksplorowanie litewskiego nadbrzeża Morza Bałtyckiego. Czyste i nie zaburzone nadmierną ingerencja człowieka środowisko naturalne, brak upalnej pogody i szansa na spokojny, dyskretny wypoczynek – te walory przyciągają co roku wielu Litwinów do trzech głównych uzdrowisk nadbałtyckich: Połągi, Kłajpedy i Neringi. Warto, aby miejscowości te stały się celem podróży także dla Polaków, na których czeka tu moc atrakcji. Litewskie wybrzeże Bałtyku liczy sobie 99 km i cechuje je łagodny, morski klimat, powietrze bogate w jod oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wycieczka do Kłajpedy i Połągi jest zatem doskonałym pomysłem zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy wypoczynek.
 


Kłajpeda – port morski o międzynarodowym charakterze


Kłajpeda to główny port morski Litwy, a zarazem najbardziej wysunięty na północ niezamarzający port Bałtyku. Brak to spektakularnych zabytków, miasto posiada jedynie niewielką starówkę i zrekonstruowane kamienice. Jednak tym, co naprawdę przyciąga turystów, jest wielokulturowość miasta, wynikająca z wpływów skandynawskich i hanzeatyckich. Miasto cechuje wybitnie morski klimat, co znajduje odbicie w obecności m. in.:

- delfinarium, w którym codziennie oglądać można tresurę uchatek oraz delfinów
- Muzeum Morskiego – Akwarium
- odbywającego się pod koniec lipca Święta Morza, podczas którego odbywają się międzynarodowe regaty Baltic Sail

Dla turystów atrakcyjnym miejscem jest Regionalny Park Nadmorski z pięknymi krajobrazami, a także piękne nadbałtyckie plaże. To także jachtkluby i Park Rzeźby Współczesnej, Muzeum Zegarów i Muzeum Kowalstwa oraz Muzeum Małej Litwy i Muzeum Zamkowe. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy na Zamku to nie lada gratka dla miłośników muzyki. Oryginalnością zachwyca z kolei Festiwal Karylionów, czyli rzadko występujących zespołów dzwonów, na których można wykonywać niektóre utwory muzyczne. Niedaleko Kłajpedy znajduje się magiczne miejsce – Góra Czarownic, gdzie od niepamiętnych czasów składano ofiary pogańskim bogom.


Połąga – bursztynowy kurort


Połąga to kolejny warty uwagi kurort nadmorski na Litwie. Wyróżnia się pięknymi plażami, molo oraz Muzeum Bursztynu, które znajduje się w dawnym pałacu Tyszkiewiczów. Muzeum to prezentuje turystom niezwykłe okazy tego szlachetnego kamienia oraz niezwykłą biżuterię i akcesoria wykonane z bursztynu. Połąga to spokojne miasteczko pełne klimatycznych deptaków i licznych ścieżek rowerowych. Malowniczy ogród, otaczający Pałac Tyszkiewiczów, przechodzi w sosnowy, wydmowy las. W przeciwnym kierunku udać można się na Górę Biruty, z której można bezpośrednio zejść na plażę. Wygodne deptaki sprzyjają zwiedzaniu miasteczka, także w przypadku rodzin z małymi dziećmi, których niezbędnym wyposażeniem jest wózek dla malucha. W Parku Biruty, w okresie letnim w każdy czwartek orkiestra dęta daje koncerty dla gości kurortu.

Szczególnie urzekającym widokiem jest wieczorne molo, rozświetlone szeregiem lamp i blaskiem księżyca. Niezwykle widowiskowe są także zachody słońca, odbijającego się na środku morza i tworzącego piękne, barwne widowisko na niebie.


Mierzeja Kurońska – fascynujące oblicze przyrody


Jednym z najpiękniejszych zakątków litewskiego nadbrzeża Bałtyku jest bez wątpienia Mierzeja Kurońska. Mierzeja Kurońska to blisko 100 – kilometrowy nadmorski półwysep, znajdujący się na granicy Litwy i Rosji. Miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO – nie bez powodu. Odbywa się tu bowiem fascynujące widowisko - nie ograniczone zaroślami piaski poddają się swobodnemu ruchowi. Poza największymi w Europie wędrującymi wydmami, w tej lokalizacji znajdują się liczne rezerwaty i parki krajobrazowe. Najbardziej znaną i odwiedzaną przez turystów wydmą jest 52 – metrowa wydma Parmidis, z ogromnym zegarem słonecznym o wysokości 14 metrów. To doskonałe miejsce widokowe, z którego podziwiać można Bałtyk i Zatokę Kurońską.
Wycieczki objazdowe
Image is not available
Image is not available

Zobacz nasze sprawdzone programy dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Ciebie w każdy zakątek Litwy. Jeżeli nie znajdziesz oferty dla siebie to skontaktuj się z nami a na pewno przygotujemy wycieczkę szytą na miarę.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider