Litwa to niewielkie państewko z grupy krajów bałtyckich, leżące zaledwie kilkanaście kilometrów od Suwałk. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, a jej największymi walorami jest piękne Wilno, nowoczesna Kłajpeda, przepiękny zamek w Trokach czy uzdrowisko w Druskiennikach. Litwa zyskała szczególną popularność wśród polskich turystów - i to zarówno ze względu na bliskość, jak i wspólną historię, która sprawiła, iż Wilno to jedno z najbardziej polskich miast w tym kraju. Zatem nie dziwi fakt, iż corocznie duża liczba turystów znad Wisły postanawia odwiedzić kraj swoich wschodnich sąsiadów. A ponieważ większość wycieczek związana jest z robieniem zakupów, to tutaj pojawia się pytanie - co warto kupić na Litwie? Ten niewielki kraj słynie z wielu produktów - zwłaszcza spożywczych - których zakup jest niezbędnym elementem każdej wycieczki.
 

Kwas chlebowy

Kwas chlebowy to jeden z najpopularniejszych napojów na Litwie. Ten naturalny i ożywczy napój powstaje na bazie zakwasu chlebowego, owoców oraz kminku, w większości przypadków jest wytwarzany na podstawie tradycyjnej receptury. Kwas chlebowy ma dosyć specyficzny smak, więc posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
 

Sękacz

Sękacz to najbardziej znane litewskie ciasto, które do tego kraju najprawdopodobniej zostało sprowadzone z Niemiec. To narodowy przysmak Litwinów, który można kupić w niemal każdym sklepie. Cechą charakterystyczną litewskich sękaczy jest to, iż są sprzedawane w całości, więc przyjemność z ich jedzenia można dawkować przez kilka dni.
 

Wyroby alkoholowe

Litwa słynie z kilku rozpowszechnionych napojów alkoholowych, które zyskały popularność niemal na całym świecie. Jednym z nich jest piwo Svyturys - niefiltrowane, kwaskowate, o wyczuwalnej nucie drożdżowo - pszenicznej, które można wzbogacić plasterkiem cytryny (dzięki czemu nabiera orzeźwiającego charakteru). Równie dużą popularnością cieszy się starka (czyli nalewka o lekko szczypiącym smaku) oraz słynna 999 (czyli nalewka produkowana z 27 ziół - 9 aromatycznych, 9 piekących i 9 gorzkich). Zakupem obowiązkowym jest także tradycyjny litewski miód pitny, który jest dostępny w kilku wariantach.
 

Sery twarogowe

Litewskie sery twarogowe to jeden z tych produktów, które nierozerwalnie wiążą się z tym państwem. Jest to produkt, który swoim smakiem zachwyca niemal wszystkich. Ten doskonały wyrób mleczarski jest dostępny w wielu kształtach i posiada wiele smaków - między innymi z kminkiem, rodzynkami, makiem bądź galaretką.
 

Ser jabłkowy

Ten niezwykle popularny na Litwie produkt tak naprawdę nie jest serem, a jego produkcja odbywa się z jabłek, cukru, miodu i cynamonu. Jest produkowany w tradycyjny sposób, czyli wkładany do lnianych woreczków i suszony przez okres kilku dni.
 

Chleb litewski

Litwa to kraj, który słynie z ponad 200 rodzajów żytniego chleba. Jego produkcja opiera się na tradycyjnych recepturach, które przetrwały wiele wieków. Do jego wytwarzania często używa się kminku lub słodu jęczmiennego, co nadaje mu ten niezwykle charakterystyczny smak.

Co jeszcze jest smacznego na Litwie?

Inne produkty, które warto zakupić na Litwie to kindziuk (tradycyjna wędlina przygotowywana z mięsa wieprzowego), ser Dziugas (twardy ser dojrzewający, przypominający włoski parmezan) czy mocno zmineralizowana woda Vytautas. Każdy z produktów litewskich ma swój niebanalny i niepowtarzalny smak, który wart jest spróbowania. Zapewne nie wszystkie produkty przypadną turystom do gustu, jednak będąc na Litwie warto próbować ich charakterystycznych smaków i zapachów.
Wycieczki objazdowe
Image is not available
Image is not available

Zobacz nasze sprawdzone programy dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Ciebie w każdy zakątek Litwy. Jeżeli nie znajdziesz oferty dla siebie to skontaktuj się z nami a na pewno przygotujemy wycieczkę szytą na miarę.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider