Góra krzyży w Szawlach
 
Na trasie między Kownem a Rygą, w pobliżu Szawli, znajduje się miejsce, które corocznie staje się celem pielgrzymek tysięcy ludzi. Jedni docierają tu wiedzeni silną wiarą, inni – ciekawością, pozostali zaś chcą naocznie doświadczyć fenomenu tysięcy krzyży zgromadzonych w jednym miejscu. Tym właśnie jest Góra Krzyży – miejscem świętym, atrakcją turystyczną, unikatową możliwością obcowania z mistycyzmem wplecionym we współczesny, niekiedy powierzchowny świat.
 

Góra Krzyży w Szawlach – historia, tradycja i religia


Góra Krzyży to wyjątkowe sakralne miejsce, które wyróżnia się od innych tego typu miejsc niespotykaną nigdzie indziej kumulacją krzyży. Zostawiane od lat przez przybywających tu pielgrzymów, niezmiennie zachwycają i skłaniają do zadumy. Początki tego niezwykłego miejsca sięgają 1430 roku, gdy postawiono tu kapliczkę z okazji przyjęcia przez Żmudzinów chrztu. Potem w 1831 roku bliscy poległych Powstańców postawili w tym miejscu upamiętniające ich krzyże. Na przestrzeni lat Góra Krzyży doświadczała wielu dramatycznych wydarzeń, m. in. w czasach sowieckich. 4 kwietnia 1961 roku milicja zniszczyła ponad 5000 zdeponowanych tu krzyży, a górę zrównano z ziemią. Jednak legenda tego miejsca przetrwała, zaś po odzyskaniu przez Litwę niepodległości Litwini ponownie wrócili do tradycji pozostawiania tu krzyży. W 1990 roku było tu kilkadziesiąt tysięcy krzyży, dziś nikt nie jest w stanie oszacować ich ilości. Jednak dwa najważniejsze w historii tego miejsca wydarzenia dzieli niemal 100 lat. Pierwszym jest domniemane objawienie pod koniec XIX wieku Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, drugim – wizyta papieża Jana Pawła II w 1993 roku.
 
szawle


Magia Góry Krzyży


Zlokalizowane w okolicy Szawli sanktuarium pod gołym niebem przez wielu uznawane jest za święte miejsce. Ci, którzy spodziewają się monumentalnej góry, mogą poczuć się rozczarowani. Góra Krzyży to w rzeczywistości około 10 – metrowy pagórek, wznoszący się nieśmiało nad otaczającymi go łąkami. Do tego wyjątkowego miejsca można dotrzeć krótszą drogą, od strony szosy, lub dłuższą – drogą pielgrzymią. Początkowo widoczne są tylko największe i najbardziej okazałe krzyże, jednak każdy krok przybliża zwiedzających do fascynującego zjawiska – krzyże drewniane i metalowe, misternie rzeźbione lub wykonane amatorsko, jedne imponujących rozmiarów, inne – zaledwie kilkucentymetrowe… Na karteczkach i deszczułkach przyczepionych do krzyży, świętych figurek oraz różańców znajdują się podziękowania do Chrystusa za wysłuchanie próśb, intencje, deklaracje wierności, ale także informacje o celu deportacji ofiar prześladowań Sowietów. Miejsce to bez wątpienia jest symbolem tradycji, ponurych kart historii Litwy zapisanych prześladowaniami i tragediami, jak i wyrazem odzyskania niepodległości, niezłomnej wiary i nadziei narodu litewskiego.

Obecnie miejscem tym opiekują się mnisi z pobliskiego klasztoru Franciszkanów. Odprawiane są tu msze, odbywają się koncerty muzyki sakralnej czy odpusty. Krzyże nie mieszczą się już na szczycie góry, zajmują zatem jej podnóże po obu stronach, tworząc swoistą atmosferę. Nie dziwi zatem, że Góra Krzyży w Szawlach została zapisane na Liście Arcydzieł Niematerialnego i Słownego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Wycieczka na Litwę konieczne powinna uwzględnić wizytę w tym miejscu, która niekoniecznie musi być podyktowana wyłącznie względami religijnymi. Każdy powinien po prostu doświadczyć wyjątkowości i tajemniczości tego miejsca, stanowiącego jeden z symboli Litwy.
 
szawle
 
Wycieczki objazdowe
Image is not available
Image is not available

Zobacz nasze sprawdzone programy dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Ciebie w każdy zakątek Litwy. Jeżeli nie znajdziesz oferty dla siebie to skontaktuj się z nami a na pewno przygotujemy wycieczkę szytą na miarę.

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia:

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider
Image is not available

Pracujemy:

Infolinia

poniedziałek-piątek: od 9:00 do 16:00

turystyka indywidualna: 87 307 00 68
turystyka grupowa: 87 307 00 60

Slider